ładowanie strony

Ludwisarnia braci Felczyńskich

Ludwisarstwo to rzemiosło, którego specjalnością był wyrób i obróbka przedmiotów z brązu, spiżu, miedzi i mosiądzu, odznaczających się często dużymi rozmiarami. Firma ludwisarska Felczyńskich jest obecnie najstarsza w Polsce.

Firma znajduje się w Taciszowie prowadzona jest przez Zbigniewa Ludwika Felczyńskiego i zajmuje się przed wszystkim odlewnictwem i konserwacją dzwonów.

W pobliżu znajdują się jeziora Dzierżno Duże i Pławniowickie oraz Kanał Gliwicki, a w samej miejscowości działają znani z posługiwania chorym ojcowie kamilianie. Od kilkudziesięciu lat pracują tu także Felczyńscy – najbardziej znani ludwisarze w Polsce. Podwaliny ludwisarskiej firmy stworzył pochodzący z Poznania Michał Felczyński. Na początku XIX wieku przeniósł się on z Wielkopolski do Galicji i w 1808 roku zajął się w Kałuszu koło Stanisławowa odlewaniem dzwonów. Rodzinna firma szybko się rozwinęła. W następnych dziesięcioleciach potomkowie Michała udanie kontynuowali jego działalność. W 1912 roku Ludwik Felczyński otworzył filię firmy w Przemyślu, a w 1930 roku się usamodzielnił. Po II wojnie światowej w Przemyślu działały dwie odlewnie Felczyńskich, wkrótce „wyeksportowali” też swoje ludwisarskie tajemnice na Górny Śląsk. Pierwszym Felczyńskim, który rozpoczął działalność na Śląsku, był Tadeusz, syn Jana.

Od lat 70. natomiast dzwony odlewa jego syn – Zbigniew. Firma mieści się na terenie gospodarstwa, którego zabudowania liczą sobie ponad sto lat. Przyjrzeć się tutaj można z bliska alchemicznej wręcz biegłości twórców dzwonów. Począwszy od kształtowania glinianej formy, nakładania ornamentów, topienia miedzi i cyny w potężnym piecu i wypełniania ciekłym spiżem ukrytej w ziemi formy. A wszystko pod okiem mistrza, bez „wysokiej” technologii, za to z praktyczną wiedzą, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Felczyńscy z Taciszowa odlewają bogato zdobione dzwony do świątyń katolickich i prawosławnych, a także i skromniejsze – do protestanckich. Z manufaktury Zbigniewa Felczyńskiego poszło już w świat ponoć ponad 1000 dzwonów. Ostatnią ich dumą jest „Serce Łodzi” – waży 2,5 tony, a jego bicie rozbrzmiewa od czerwca 2012 roku z wieży łódzkiej katedry.

 Ludwisarnia braci Felczyńskich

ulica Gliwicka 67
44-171 Taciszów

 

tel. +32 305 14 83

e-mail: dzwony@dzwony-felczynski.pl
www: http://dzwony-felczynski.pl/polska/index.html

 

pasek

 

Powrót