ładowanie strony

Drewniany kościół p.w. Św. Michała Archanioła

Wzniesiony w 1657 r. (data pod oknem prezbiterium). Ołtarz główny z XVII w. z obrazem Wniebowzięcia NMP i antepedium z obrazem Dobrego Pasterza z XVIII w.

Pierwsze wzmianki o kościele w Rudzińcu pochodzą z 1447. W 1 połowie XVII świątynia przeszła w ręce protestantów. Obecny kościół wybudowany został w 1657 (data pod oknem prezbiterium) z fundacji Wacława Pełki, ówczesnego właściciela Rudzińca. Na belce zrębowej za ołtarzem zachowany jest napis „Ioan Joannes Machocsky”, prawdopodobnie jest to podpis cieśli, który budował kościół. W 2 połowie XVII kościół, znów katolicki, stał się filią parafii w Rudnie. W roku 1853 do kościoła dostawiono wieżę – dzwonnicę, w 1872 wykonano ceglaną podmurówkę. W 1936 wykonano zachodni przedsionek. Od 1945 kościół w Rudzińcu jest kościołem parafialnym.

Kościół jest orientowany, drewniany na ceglanej podmurówce, o konstrukcji zrębowej z wieżą – dzwonnicą o konstrukcji słupowej. Nawa na rzucie zbliżonym do kwadratu. Prezbiterium jest węższe, prostokątne, zamknięte trójbocznie. Do prezbiterium od strony północnej przylega prostokątna zakrystia. Od strony zachodniej do nawy kościoła dostawiona jest wieża z kruchtą w przyziemiu, do niej przylega od zachodu przedsionek o konstrukcji szkieletowej. Wieża, przedsionek, zakrystia oraz górne partie nawy i prezbiterium są oszalowane deskami. Nawa i prezbiterium kryte są odrębnymi, 2-spadowymi dachami z pokryciem gontowym. Wieża zwieńczona jest dachem ostrosłupowym, 4-spadowym. Elewacje nawy i prezbiterium wzbogacają gontowe zadaszenia.

Kościół otoczony jest cmentarzem. Naprzeciw kościoła znajduje się murowana kapliczka przydrożna z XVIII/XIX wieku.

 

 

 


Drewniany kościół p.w. Św. Michała Archanioła

ulica Lipowa 52
44-160 Rudziniec

tel. +32 230 37 58
fax: +32 230 37 58

e-mail: zaksamen@gmail.com
www: www.zobaczgliwice.pl

 

 

pasek

 

Powrót